BILLY GLADSTONE-vynálezce a zlepšovatel
30.01.2015 11:51Byl dokonalý perfekcionista. Byl posedlý nově definovat a zlepšit sebe i svět kolem. Nezápasil s jemným vylepšováním jeho neuvěřitelné techniky na bicí nástroje, ale stále hledal způsoby, jak zlepšit nástroje svého obchodu. Svou kompulzivní tvořivost přenášel i do všech oblastí života. Gladstoneův talent pro bicí byly uznáván i takovými velikány jako jsou B. Rich, L. Bellson nebo E. Shaugnessy. Ale Billy byl také vynálezce, a v malé míře i výrobce, jehož bubny jsou vysoce ceněny ještě dnes. Když zemřel v roce 1961 ve věku 68, Gladstone nashromáždil 21 patentů přičemž mnoho z jeho vynálezů nikdy nebylo patentováno.
Billyho kariéra vynálezce započala v r. 1922. Dvacetdevět roků starý Billy Gladstone a Emil Kun požádali o patentová práva u amerického patentového úřadu pro dvojčinný bass drum pedál. V pojednání napsali: ... "údery mohou být prováděny působením jak špičky tak paty",..." předmět našeho vynálezu je k tomu, aby umělec mohl vykonávat nejrychlejší pasáže psané pro basový buben s velmi malým úsilím". Další vylepšení zahrnovalo změnu zdvihu (a tudíž hlasitosti), zvýšením nebo snížením pedálu při hraní otáčením pedálu, přičemž "pohyb beateru se provádí bez použití pružin, aby se zabránilo nutnosti vyvinout sílu potřebnou k překonání tlaku pružiny ". Tento patent byl udělen v r. 1924, ale pedál se nikdy nevyráběl.
Billyho vynalézavý pohled nebyl omezen jen na produkty související s bicími nástroji . V roce 1927 získal patent na pouzdro na klíče. Později, v roce 1936 nechal patentovat vylepšený model, který je v prodeji dodnes. Billyho mnoho vynálezů, pro které nikdy neobdržel patenty zahrnují: odšťavovač na pomeranče, elektricky osvětlené orchestrální taktovky, a transparentní, skleněný stolík pro perkusní nástroje. Jen jeden z jeho patentů, který se netýká bicích, byl využit. kombinované pouzdro na cigarety a zapalovač, které bylo patentováno v r. 1945.
Od nožiček(ostruh) basového bubnu až po vypínač tlumení xylofonu, Billyho genius vynalézavosti neměl limitů. Později vylepšil v té době stále populárnější hi-hat, nápadem dálkového ovládání(dnes jako kabel. hi-hat). Tato je vyobrazena v katalogu fy Gretsch Gladstone v r. 1939. Zde se píše: "Pedál je zcela volný, a může být umístěn v libovolné poloze, která bubeníkovi připadá pohodlná a komfortní ... Toto je vybavení pro vytíženého bubeníka! ". Patent nebyl nikdy udělen pro tento inovativní díl vybavení, které zřejmě předběhlo zásadně svou dobu. Až poté, co se Gladstone připojil k Radio City Music Hall orchestru, jeho hudební patenty začaly sklízet národní uznání. V roce 1936, Billy podal svůj první ze dvou patentů, které byly uznávány jako jeho nejvíce geniální vynálezy. Jeho třícestný systém ladění pro snare bubny vedl ke spolupráci s Fred Gretsch Manufacturing Company.
U bubnů Gretsch-Gladstone překonali nepříjemné účinky změny vlhkosti a teploty na přírodní, telecí blány. Namísto toho, aby se malý bubínek sundával ze stojánku, otočil se a pak se napínala reso blána (tento proces byl často nutný díky měnícímu se počasí, jako je déšť, rosa nebo nadměrná vlhkost), Gladstone vymyslel systém, v němž obě blány bubínku, mohly být naladěny zezhora a to buď jednotlivě nebo současně. Tyto bubínky byly doporučovány mnohými top bubeníky té doby,jako byli např: Chick Webb, Jo Jones Bernie Mattison či Shelly Manne. Díky komplexnosti a složitosti tohoto systému ladění ale také tyto bubínky byly poměrně drahé. Takovýto systém dnes používá fy Tama na svém modelu Omnitune, a pěkné repliky bubnů Gladstone vyrábí fa Lang percussion.
Později, když Billy začal vyrábět bicí sám, změnil ovládání tlumítka pomocí šnekového převodu, pro jemné doladění, a ovládání konečky prstů aby změna tlumení byla okamžitá. To ve výsledku znamená mnohem větší rozsah kontroly ovládání tlumítka, než pouze tlumící-netlumící. Nicméně ovládání bylo stále dost rychlé. Gladstone také vynalezl novou řadu paliček, které mají duté rukojetě(gripy), sadu metliček, nebo tzv."jazz drum switches", metličky, kteréžto měly nastavitelné konce měnící rozptyl drátů, a pravděpodobně nejslavnější Gladstone vynález-cvičný pad. Tento cvičný pad je stále standartní součástí sad které vyrábí fa Ludwig. Je to dvouůrovňový gumový disk(kotouč), který zakryje povrch hrací blány 14" bubínku. Malá dutina pod vyvýšenou střední části vytváří podtlak, který pomáhá držet pevně pad na bubnu. V r. 1959 prodal Billy Gladstone patent na tento cvičný pad firmě Ludwig za 1000 dolarů.
———
Zpět