Blány na snare bubnu jak já to vidím

30.12.2011 18:09

 

Popravdě řečeno, nikdy jsem neměnil blánu na malém(snare ) bubnu proto, že bych ji prorazil při hraní. Stalo se mi že jsem blánu utrhl z jejího rámečku(výr. vada, nebo jsem ji přetáhl), anebo došlo k poškození při přepravě, to ale platí spíše o spodní reso bláně. Takže jsem měnil, vždy ze zvědavosti, co to udělá s výsledným zvukem. Pravda je taky to, že nemohu říct, že by se mi zvuk díky použité bláně  nelíbil. Maximálně se dá říct, že se nehodil do stylu hudby(blues-rock), který se svou skupinou hraji. Ale to spíše z pocitového hlediska, třeba proto, že je jinak citlivá, jinak odráží paličky atd. Při množství snare bubnů, co mi prošly rukama jsem se setkal se spoustou značek a typů blan, do kterých byly oblečeny. Většinou se jednalo o blány tzv. coated, tedy pískované, nebo stříkané. Ty jsou asi nejvhodnější, neboť většina bubeníků požaduje asi větší citlivost a odezvu při hře na malý buben. Následně se budu snažit popsat svůj dojem, jak která blána funguje:

Remo Ambassador coated je středně silná jednovrstvá blána, která se používá na malý buben asi nejčastěji. Je asi tak akorátJ, takže se jí nedá nic vyčíst a je v podstatě univerzální.

Remo Emperor coated je oproti Ambassadoru poněkud těžší a tvrdší, takže trochu ztrácí na citlivosti a strunění bubínku se ozývá trošku opožděněji. Asi je to dobrá volba na hlasitější bubínky a pro poněkud tvrdší hráče, protože vydrží větší zátěž. Použil jsem ji na buben 7x14 a asi tam zůstane.

Remo Powerstroke 3 coated je silnější blána s tlumícím okružím pro eliminaci přeznění. Měl jsem jednu skladem a použil jsem ji na bubínek vlastní výroby(tenký javor Keller), který měl dost ostré hrany, takže jaksi nahoukával. Tlumení opravdu fungovalo a ještě  se celý zvuk bubínku posunul trošku do temnějšího zvuku. Jakmile jsem ale blánu použil třeba na Ludwig Acrolite, bubínku to poněkud sebralo charakter.

Remo CS clear je středně silná blána se zesílením uprostřed (black dot). Pokud se pamatuju, měl jsem ji na Slingerland G. Krupa COB a na tomhle bubnu fungovala dobře, pokud jsem hrál druhá-čtvrtá doprovody. Slušnej žuchanec, ale to je asi všechno. Barva zvuku je na každém povrch jiná a pocitově je dost tvrdá.

Remo Emperor clear jsem měl na Ludwig Vistalite, neboť to hezky vypadá. Ale zase, dosti tvrdá blána a na Vistalitu to znělo velice tupě, na nějaký víření to moc nebylo. Takové „disco z roku 1975“.

Remo Ambassador Fiberskyn jsem si vyzkoušel na Ludwig Supraphonic Brass a to se mi hodně líbilo. Ta blána má zřejmě zvukově napodobit telecí kůži. Zní to krásně měkoučce, neohlušuje, je to ten zvuk, co chce vracet do 60tých let. Pro mě nádhera. Jen je to trochu drahá záležitost….

Ludwig Weathermaster coated je blána přibližně stejná jako Ambassador, možná o něco lehčí, vlastnosti má řekl bych stejné. Trochu řidší je nástřik, totéž platí o Ludwig Rocker. Ty byly dodávány na bubíncích Acrolite a Rocker. Určitě je to kvalitnější, než tzv. převozky na levnějších soupravách dovážených z Asie.

Evans ST Dry je těžká dvouvrstvá blána s ventilačními otvory po obvodu. Trochu víc práce dá naladit dle mých představ, ale jde to. Zvuk je suchý a s krátkým přezněním, což se hodí, pokud bubínek nahoukává. Pří víření mimo střed blány se ale vytrácí citlivost a údery se oddělují. Vyzkoušeno na ZT 7x14 Maple a charakter bubínku nepotlačuje.

Evans G1 coated mám momentálně nataženou na Hayman Vibrasonic. V podstatě nedělám rozdíl mezi touto a Remo Ambassador, snad je G1 o něco sušší, ale to tady nevadí. Takže univerzál!

Evans Genera Dry je pískovaná středně silná blána s tlumícím okružím, a s ventilačními otvory. Koupil jsem ji, když jsem se snažil umravnit snare Tama Artstar 6.5 brass, ale moc se mi to nepodařilo, protože tahle blána je totálně suchá, ztlumen᧠když jsem utáhl strunění, tak to hezky sypalo ve víření, ale jaksi Dry!!!

Evans EC Reverse dot je dost silná blána, kterou jsem zažil na Premier XPK bubínku, ale nijak mi nepřišla zvukově zajímavá. Uprostřed to má zase zespodu terčík, aby to déle vydrželo. Aby ne za ty prachy…

Evans Genera HD je dvouvrsvá, dost těžká blána, s tlumícím okružím zespodu. Z mého pohledu se hodí na tzv. nařvané, dost zlobivé bubínky, třeba z březové překližky. Dá se naladit i do nižšíh poloh, aniž by moc se ozývaly různé pazvuky v přeznění. Patrně také dost vydrží, vzhledem k tomu jak je konstruována. Idealní pro levnější řady bubínků.

Aquarian texture coated with Power dot jsem použil úplně náhodou na své vlastním výtvoru 7x14 Keller Maple a byl jsem fakt příjemně překvapen! Středně těžká blána s terčíkem zespodu. Ten však nemá žádný vliv na citlivost a odraz, takže to je dobrá volba i pro citlivější hraní. Rozhodně bych doporučil na hlasitější a hlubší bubínky.

Attack Medium coated jsem vyzkoušel na Ludwig Supraphonic5x14 a bez valného závěru. Možná trošku hlasitější ne však citlivější než Remo. Zdálo se mi, že ji víc sedí vyšší ladění a to já zase moc nepotřebuji…

Power Beat LDHD 14 je imitací přírodní kůže od taiwanské firmy. Je to dost tvrdá a silná blána, kterou jsem natáhl na bubínek 5" hluboký. Ze zvuku se vytratilo přeznění ve vysokých frekvencích a pocitově je to opravdu něco jiného než běžná plast. blána. Při jemnějším hraní bubínek jakoby slapuje, ozev strunění přijde poněkud pomaleji. Celé to zní temně a starodávně... což někde není na škodu.

Tak to je tak z hlavy všechno, snad ještě pár firemních jako: Craviotto, Premier, Sonor,DW, Yamaha atd. ale to si myslím že stejně vyrábí jedna a tatáž firma….?

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.