Co a jak s malým(snare) bubnem?
26.09.2014 14:50Snare bubínek je nejosobitějším bubnem v soupravě, je zvukově nejvíce rozpoznatelný. Není proto překvapením, že je nejobtížnější ho naladit a dostat z něj dobrý zvuk. Nejdůležitějšími, ale také nejpřehlíženějšími částmi tohoto bubnu jsou- spodní resonanční blána a strunění, kteréžto součásti jsou spolu v kontaktu. Proto je třeba tomuto bubínku věnovat trochu více času při ladění, seřízení a údržbě.
Je celkem obvyklé vlastnit a používat několik různých snare bubínků. Studioví bubeníci jich mají k použití třeba deset, ne proto, že by např. protrhli blánu, ale vybírají si bubínek podle toho, jak se hodí do té či oné nahrávky zvukově.
Samotný proces ladění se nijak zvlášť neliší od jiných bubnů v soupravě, ale je dobré jednou za nějaký čas celý bubínek rozebrat, vysypat z něho zbytky jídel, popela z cigaret atd., prohlédnout a vyčistit jednotlivé součástky, také zkontrolovat a příp. dotáhnout šrouby, které drží mušle, neboť ty nesou největší zátěž při napnutí blan. Co je však neméně důležité, je zkusit rukou přejet po hranách korpusu, zda jsou hladké v místě, kde dochází ke kontaktu s blánou i v místech zvaných "snare beds", což je místo, kde přiléhá konec strunění. Pokud jsou zde nerovnosti, je třeba mírně(lehce!) brousit. Také je potřeba vyčistit ráfky a ladící šrouby mírně namazat, třeba vazelínou či silikon. olejem.
Při ladění spodní blány musíme opatrněji poklepávat na tuto, protože je velmi tenká a mohlo by hned dojít k jejímu poškození. Samozřejmě ladíme bez namontovaného strunění! Také je důležité si uvědomit, že v místě lůžek pro strunění(snare beds) bude zvuk jiný(nižší) než na jiných místech, a na reso bláně v těchto místech se objeví zvlnění.
Teprve když si myslíme,že je bubínek jaksi naladěn, nainstalujeme strunění. Toto je potřeba také prohlédnout, aby z něho nečouhal kousek drátu, který by mohl blánu protrhnout, a aby všechny struny byly rovné, nevytahané, protože potom by nebylo možné strunění seřídit, tak aby nedrnčelo. Strunění se k mechanismu struníku připevňuje nylonovými šňůrkami, nebo plastovými(mylar) pásky. Nikdy ne tkaničkami nebo obyč provázky, protože tyto budou při napínání struníku pružit a strunění nebude dostatečně přiléhat k bláně! Je třeba také myslet na to, že po napnutí musí být strunění na bláně vycentrováno(stejná vzdálenost okraje strunění k okraji korpusu). I to má vliv na zvuk a možnost seřízení! Při připevňování k mechanismu struníku musí být tento v poloze povoleno! Až poté struník zvedneme do polohy napnuto a zkoušíme zvuk a seřizujeme podle libosti. To už je proces, který se nedá předepsat, protože existuje asi tisíc a jedna možnost nastavení:-) Je potřeba si s tím pohrát a vyplatí se tomu věnovat čas. Pak teprve je možné přemýšlet, jestli je třeba ještě zvuk bubínku upravovat třeba tlumítkem.
Strunění upevněné nylonovými šňůrkami
Strunění upevněné plast. pásky
Takhle to vypadá často po rozebrání
———
Zpět