Tipy a triky pro ladění bubnů
19.04.2013 15:56
Vždy utlumte blánu, s kterou zrovna nepracujete, tím, že buben položíte na koberec, nebo na nějakou tlumící hmotu. Potom buben zvedněte a udeřte, aby jste slyšeli, jak zní obě blány dohromady.
Nejlepší je měnit blány na všech tom-tomech ve stejný čas(zejména hrací blány, jedině tak, budou všechny tom-tomy produkovat stejně bohatý tón.
Pokuste se naladit každý buben do jeho optimální výšky. Každý buben má svůj tzv. Sweet spot, ve kterém zní nejlépe. Můžete ladit výše, nebo níže od tohoto bodu, ale buben zní nejplněji právě v tomto bodu.
Na tom-tomech ladíme horní(hrací) blánu na výšku tónu a pocit, zatímco spodní(reso) pro délku rezonance.
Při ladění tom-tomů začínejte postupně od největšího průměru, aby jste nejprve ladili nižší tón a postupovali k vyšším. Nestane se tak to, že tom-tom nejmenšího průměru bude naladěn příliš vysoko.
Jakmile máte naladěny všechny bubny individuálně, vyzkoušejte je všechny dohromady jako soupravu, aby jste se ujistili, zda znějí dobře jako celek. Přesvěčte se, zda je mezi jednotlivými bubny dostatečný rozdíl tónu(interval). Toho bude obtížnější dosáhnout, pokud ladíte soupravu s průměry 12“,13“,16“, jelikož je těžší odladit od sebe bubny, když rozdíly v průměrěch jsou pouze jeden palec(inch). Když budete kupovat novou soupravu, vybírejte vždy tom-tomy tak aby byly alespoň 2palce rozdílu v průměru.
Pochopte,že typ blan, který si vyberete, do určité míry ovlivní, jak vysoko, či nízko můžete ladit. Jinými slovy, vyberte blány podle toho, jaký styl hudby chcete hrát.
Vždy laďte blánu bez použití tlumítek a tlumte až po naladění, pokud si myslíte, že je to nutné.
Méně zkušení bubeníci při ladění často nevěnují pozornost ladění rezonančních blan. Jelikož se na tyto nehraje, neuvědomují si jak důležité jsou tyto blány pro celkový zvuk bubnů.
Typickou ukázkou špatně naladěných bubnů je použití mnoha tlumících pomůcek, k zamaskování zvuku bubnů!
Nezapomeňte, že pokud něco pokládáte na blánu, netlumí to pouze zvuk, ale zároveň potlačuje vyšší frekvence a mírně snižuje ladění!
Vždy při ladění otáčejte lad. Kličkou po malých krocích, aby nedošlo k vytažení blány na jednu stranu.
Vždy pracujte při ladění bubnu v určité vzdálenosti od ostatních, aby byl zvuk laděného bubnu co nejčistší. Ostatní bubny by mohly resonovat a poslech by byl ovlivněn rezonancí, která by ladění zobtížnila.
Jakmile jste přesvědčeni, že je celý set naladěn, nechte na něj hrát kamaráda a stoupněte si několik metrů před něj a poslouchejte. Nezáleží na tom, jestli kámoš hraje tvrději, či jemněji než vy. Pak se vyměňte a zeptejte se kamaráda na jeho názor.
Pokud je to možné, laďte bubny v prostředí, které běžně používáte třeba pro cvičení. Tak můžete porovnat, jak bubny zní ve vám známém prostředí.
Mějte vždy po ruce náhradní blánu (do futrálu se vždy vejde), když už nemáte náhradní snare buben, na každé vystoupení či jam session.
Zkoušejte ladit pro různé styly hudby s použitím různých typů blan. Experimentujte!
Jestli se objeví ďůlky na bláně tom-tomů, znamená to, že je naladěno příliš nízko, nebo jsou tom-tomy moc nakloněny, a úder je veden pod přílišným úhlem.
Poslouchejte zvuk bicích na svých oblíbených nahrávkách, a pokuste se dosáhnout téhož zvuku. Také zkuste dosáhnout stejného nastavení strunění a rozsahu tlumení.
Hovořte s ostatními bubeníky, jak oni postupují při ladění a sdílejte s nimi svoje nápady a zkušenosti. Pokud se vám líbí jejich zvuk bubnů, ptejte se jak toho dosáhnout.
Když jste přesvědčeni, že zvuk bubnů je dobrý, použijte třeba ladící hodiny a naměřte hodnoty napnutí blan na každém bubnu a zapište si je na papír. Můžete také použít levný magnetofon k pořízení záznamu zvuku každého bubnu. Který použijete jako referenční, až budete měnit blány.
Pokud chcete dosáhnout hlubšího rock. Zvuku, používejte větší, silnější paličky, které produkují plnější tón.
Tom-tomy budou znít plněji, poku se budete údery trefovat do středu bubnu.
Vždy se ujistěte, že na žádném bubnu nechybí ladící šroub, či podložka.
Až půjdete do obchodu s bubny, mějte vždy představu, jak by měl znít set, který chcete koupit. Nezapomeňte- rozměry bubnů, ráfky, blány, hrany korpusů, druh dřeva, a další faktory ovlivňují celkový zvuk. Potom zkoušejte najít, takový, který nejvíce vyhovuje vaší představě.
Zároveň vyzkoušejte přímo v obchodě, jestli jde vůbec buben naladit do polohy, která se vám líbí. Pokuste se na místě zakoupit blánu typu, který chcete používat a vyzkoušejte ji na soupravě, kterou jste si předběžně vybrali.
Provádějte pravidelnou údržbu svých bubnů, aby byl zvuk stále co nejlepší.
———
Zpět